Maly - jednoduchý návod na složité věci

 

Řekněme si to na rovinu - nikdo asi nečeká, že koupí japa maly se z něho stane buddhista, zamotá nohy do preclíku, sedne pod fíkus na okně a po pár mantrách dosáhne nirvány. Je ale několik dobrých důvodů, proč si malu pořídit a vyzkoušet ji. Mrkněte na ně!

 

 

 

Japa mala letem světem

Nikdo neví, odkud přišly, ale najednou byly tady. Pravděpodobně se rozšířily z Číny kolem 4.století, a prokazatelně se používají jako modlitební nástroj už v textech Mahajány kolem 8.století (respektive snad i dříve, ale až v 8.století byly texty přeloženy tak, že... se tam maly objevují jako modlitební korálky). V tomto textu Buddha nabádá krále, aby vyrobil korále ze stromu a poté je mezi prsty přepočítával ke zmírnění úzkosti a napěti.

V Číně maly nabraly lehce jiný směr a postupem času se staly předmětem luxusu a cenily se jejich estetické kvality. Vyráběly se maly z různých drahých kamenů, stávaly se hodnotnými dary a jejich nositelé dávali tak spíše na odiv své společenské postavení, než aby je využívali pro duchovní praxi. A svým způsobem je to stále celosovětově rozšířený trend, který nicméně nijak nesnižuje význam těchto korálků.

 

K čemu je japa mala vlastně dobrá

Princip maly je zcela prostý a jednoduchý (i když mnohdy zabalený do obalu tajemství a čar, který lépe prodává). Pří odříkávání manter, které se obvykle omílají stále dokola stokrát i tisíckrát, slouží maly jako jakýsi nástroj k soustředění se na zvuk a význam mantry, než k počítání korálků. Zkrátka - korále mají zaměstnat tělo a tím soustředit mysl, aby nepoletovala všude možně.

 

Jak tedy používat japa malu

Řekněme, že můžeme malu regulérně použít trojím způsobem. Samozřejmě způsobů je nepočítaně, ale nebudeme zahrnovat ty alternativní, jako použití maly jakožto provázku pro sušení bylin. Zkrátka oficiální způsoby:

  1. Jako pomůcku při duchovní praxi. Malu můžeme použít stejně, jako lámové v chrámu na úpatí Himaláje. Vezměte korálky do ruky, hezky se uvolněte, pomeditujte si, a pak, za odříkávání manter (modliteb či zpěvu), korálky postupně "přepočítávejte" mezi prsty (ale nepočítejte je... jen je tak přehazujte). Je to docela dobrý, 12 století starý fígl, jak soustředit roztěkanou mysl.
  2. Malu můžete používat jako symbol, talisman, fetiš. Nosit ji na krku. Kolem zápěstí. Můžete ji mít pověšenou na vaší oblíbené sošce trpaslíka nebo buddhy v zahrádce. Můžete si k ní vytvořit vlastní rituál. Zkrátka vytvořit si z ní symbol, který vás upomíná, že tam někde existuje cosi hlubokého a je potřeba čas od času se zastavit a odpočinout si.
  3. Malu můžete darovat tomu, na kom vám záleží. Koupit malu ze zvláště vybraných materiálů, krásnou, netradiční. Nechat ji posvětit nebo ji nechat používat nějakou dobu mnichem (říká se, že maly rády nasávají energii, kterou následně vypouštějí). A darovat tak předmět, se kterým může obdarovaný provádět výše zmíněné.

 

Počet korálků JAPA MALY

Všeobecně se bere za správné 108 korálků, což vychází z buddhistického přesvědčení, že lidé mají 108 trápení (kleshů - například úzkost, strach, hněv, deprese...). I když vysvětlení existuje vícero, tak po staletí je počet 108 ustálený a neměnný.

Existují i jiné počty, 54 nebo třeba 27 (čili násobky 108), což bývá obvykle na náramkách. Často se objevuje 109. korálek, který malu ukončuje - někdy bývá výrazný, někdy materiálově úplně jiný (tento korálek se ale při rituálu nepočítá).

 

Jaké jsou druhy japa maly

Nepřeberné. Vše závisí na tom, k čemu a pro koho je mala určena. Trochu jiné maly používají svatí hinduističtí Sádhu, jiné mají při sobě buddhističtí mniši z Tibetu, jiné zase frčí v Číně. A to se nezmiňujeme o rituálech, které to které náboženství s nimi provádí. Ale nebudeme si to příliš komplikovat. My jsme se rozhodli, že budeme dovážet originální buddhistické maly z Nepálu.

Můžete se setkat s malou ze dřeva (obyčejnějšího i vzácnějšího, například ze santalového), z polodrahokamů (obzvláště oblíbené jsou čakrové kombinace), ze zvířecích kostí a konečně maly z rudrášků - ze semen stromu Elaeocarpus ganitrus. Každý materiál má určité vlastnosti a záleží jen na vašich preferencích, kterou malu vyberete.

 


 

Tak to byly japa maly. Budhistické korále, thengwy. Je to obrovsky složitý systém, ve kterém se komplexně pravděpodobně nevyzná nikdo. Ale podstata je jednoduchá. Maly jsou tady pro to, aby vám pomohly. Aby vám pomohly, když budete chtít, na vaší duchovní cestě. A jak je využijete, je už jen na vás.