Ponča a vše kolem nich

Mrkneme na nit pončům - od skloňování, působivé historie až k videu, ve kterém se naučíte si uplést vlastní pončo ;-) Tak jdeme na to!

 

A bylo slovo - pončo

Ponča ponči pončům. Žádné pákistánské zaklínadlo, ale skloňování. Mezi ty nejproblematičtější - k pončům, o pončech, bez ponč a poslední hezký tvar je s ponči. A jak vlastně vzniklo slovo pončo? V mapudungunštině (tímto jazykem mluví Mapučové z Chile a Argentiny) je pončo vyslovováno jako pontro. Případně v nejrozšířenějším jazyce jihoamerických indiánů, kečuánštině, je vyslovováno jako punchu. Ale výsledek je stejný - přijeli Španělé, líbilo se jim to, začali používat slovo poncho a rozvezli to po světě.

 

Pončo2 s

Historie

Ponča mají úchvatnou a zajímavou historii. Paleontologové objevili na pobřeží Peru mumii z roku 300 př.n.l, která byla úplně zamotaná v ponču. Tedy se má za to, že vznikly v Jižní Americe (kde se dodnes běžně nosí), ale používaly se hojně také v Mexiku, Patagoniio i indiány ze Severní Ameriky. No a pak zase ti Španělé, kteří ponča rozvezli po světě. První zmínka o ponču v Indii je v 16.století a ponča se zde těší dodnes velké popularitě, obzvláště v severních chladných částech. Běžně zde lze potkat indické ženy v sárí s ponči.

Střih

Současná módní ponča se liší od těch původních. Zdaleka nejsou myšlená na přežití uprostřed zimy v andských horách. Dnešní ponča vyjadřují kreativitu a svobodu a poskytují celou širokou paletu vzorů, barev, látek. Ale jedno mají samozřejmě společné - a to je střih. Pončo je v podstatě velký čtvercový kus látky s uprostřed vystřiženým otvorem na hlavu a rozparkem :-) No a po stranách tak můžou být ruce libovolně volně. Koneckonců, jak se takové pončo plete se můžete i mrknout!

 

Jak si uplést krásné pončo

 


   


 

Tak to bylo letem světem o ponču.

A ty z Indie si můžete ponča z indie :-)