Vlna a akrylová vlna

Ponča, mikiny, šály, kalhoty i sukně – to vše se šije (plete) také z vlny (případně akrylové vlny). V čem se liší, jak a z čeho se vyrábí a jaké jsou hlavní vlastnosti těchto materiálů? Mrkneme na to základním pohledem :)

 

 

Ponča, mikiny, šály, kalhoty i sukně – to vše se šije (plete) také z vlny (případně akrylové vlny). V čem se liší, jak a z čeho se vyrábí a jaké jsou hlavní vlastnosti těchto materiálů? Mrkneme na to jednoduše základním pohledem :)

 

 

Vlna

Vlna (příze) je čistě přírodní produkt bez jakýchkoli umělých složek. Obvykle se jedná o vlnu ovčí – v Indii se nejvíce vlny produkuje v Rajastánu, kde se pro to chová několik druhů ovcí (například druh ovce Chokla, které se přezdívá indické merino). Ale zahrnuje vlnu (přízi) i z jiných druhů zvířat, například v Nepálu oblíbenou jačí vlnu, dále lamí, kozí (kašmírská), králičí (angorská),...

 

 

Mezi velice známé indické vlny patří bezesporu kašmírská vlna (ale "vyrábí" se také v Nepálu, Afgánistánu, Číně, Íránu,...). Získává se z podsady kašmírské kozy. Původ této kozy (a vlny a produktů z ní) je v indickém Kašmíru. Často se používá k výrobě fantasticky měkkých šál (a bohužel často se jedná o podvrhy, protože syntetická (akrylová) vlna je velmi podobná na omak i vzhled).

 

 

Mezi nevýhody vlněného oblečení patří jeho vysoká cena a běžné záměny s jiným materiálem, náročnější údržba a tendence k plstnatění.

 

Výhody vlněného oblečení jsou především v jeho termoizolaci (i když je vlhko a mokro, vlna hřeje), dobře odvádí vlhkost z těla, také absorbuje do určité míry vlhkost, aniž by ztratila své vlastnosti. Také odolává nasycení různých pachů.

 

 

 

Akrylová vlna

Akrylová vlna (příze) je syntetické vlákno (vyráběné z akrylonitrilu). Jedná se o uměle vyrobené vlákno, což také znamená, že je levnější a dostupnější než pravá vlna (se kterou se ovšem někdy míchá). V mnoha ohledech je vlastnostmi podobná vlně, v některých ji snad i překonává.

K hlavním nevýhodám nejspíše patří její nepřírodní původ a horší následná likvidace odpadu, je méně prodyšná (hůře odvádí vlhkost) než vlna a citlivá na vysokou teplotu (žehlení, oheň...).

K výhodám akrylové vlny určitě patří její izolační schopnost (dobře udržuje teplo, oblečení je hřejivé a příjemné), je lehčí než vlna, barevně je stálá, snadná na údržbu, odolná vůči mačkání a plstnatění. Vzhledově působí luxusně, je velice hebká, lesklá a nabízí širokou paletu barev a tím pádem vzorů.